Blog

beslenme

YÜZÜCÜ BESLENMESİNDEKİ ESASLAR

Yüzücülerin beslenmesine son derece dikkat etmesi ve enerji kazanmaları için yeterli kalori almaya dikkat etmeleri gerekir. Beslenme, her sporcu için önemlidir. Ancak söz konusu yüzme olduğunda sporcuların çok daha dikkatli olması gerekir. Çünkü yüzme, kalori yakmanıza imkan veren sağlam beslenmenizi öngören bir spordur. Profesyonel olarak yüzme ile ilgileniyorsanız beslenme düzenine dikkat etmeniz gerekir. Yeterli kalori alınmalıdır.

Yarışma öncesinde sporcuların karbonhidrat alması önerilir. Makarna ve pilav tercih edilebilir. Özellikle az yağlı karbonhidratlar tercih edilmelidir. Yüzücülerin yarışa başlamadan önceki 3 saat içerisinde yani ısınmaya başlamadan 2 saat önce yemesi önerilen şeyler ise meyvedir. Yağ oranının düşük olmasına dikkat edilmelidir. Sporcu içeceklerinde yağ bulunmaz, meyve suları da ideal içeceklerdir. Kola, çay ve çikolata tüketmeniz önerilmez. Isınma hareketlerinin ardından kaybettiğiniz oranda sıvıyı almanız gerekir. Bunun için önerilen sporcu içecekleri tercih edilmelidir. Sıvı kaybını engelleyen içecekler de tüketilmelidir. Sıvı besin alabilirsiniz, iki saatlik aralarla ara besinler alarak kendinizi çok şişirmeden ama besin ve sıvı almaya dikkat ederek günü geçirmelisiniz. Yüzme sonrasında sıvı almanız önerilir. İdrar dengesi önemli olduğu için beden ağırlığınızı kontrol edin, almanız gereken sıvı miktarını böylece kestirebilirsiniz.

Meyve püresi, meyve suyu ve sıvı gıdalarınızı yanınıza almaya çalışın. Organik olarak hazırlayacağınız gıdaların sağlığı konusunda şüpheniz böylece kalmaz.

5