Blog

YARI VE TAM OLİMPİK HAVUZ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Olimpik Yüzme Havuzunda olması gereken özellikler, Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) standartlarına göre düzenlenir ve bu kurallara uygun yüzme havuzu inşa edilmelidir.

Dünyanın ilk kapalı yüzme havuzunun hangi ülkede olduğunu merak ediyor musunuz? İngiltere’de 1862 yılında inşa edilen dünyanın ilk olimpik yüzme havuzu insanların yüzme ile profesyonel olarak ilgilenmesine başlangıç olarak kabul ediliyor. Yarışlar esnasında 10 kulvara sahip olan olimpik yüzme havuzlarının en sağ ve en sol da bulunan kulvarları kullanılmaz, kısa ve uzun kulvar olarak iki farklı türde hazırlanan olimpik havuzlar, yüzücülerin kıyasıya rekabet halinde oldukları alanlardır. 25 metreye 11.25 metre boyutlarındaki havuzlar olarak bilinen olimpik havuzların özellikler şunlardır;

Tam Olimpik Yüzme Havuzu Özellikleri

Boy: 50 metre

En: 25 metre

Derinlik: 5 metre

Kulvar sayısı: 10

Kulvar genişliği: 2,5 metre

Su sıcaklığı: 25 °C – 27 °C

Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Özellikleri

Boy: 25 metre

Derinlik: 2 metre

Sıcaklık: 27 °C

Kulvar sayısı: 5

Havuzların özellikleri bu şekilde, özellikle yüzme yarışlarında etkili olan bu özellikler dünya standartlarına uygun olarak belirlenmiştir. Olimpik havuzlar bugün her şehirde var. Yüzme keyfini almak ve yüzme kurslarında öğrendiklerinizi özgürce uygulamak için olimpik yüzme havuzlarını tercih etmenizi öneririz. Böylece yüzme keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

138