Blog

GS Yüzme Okulu - Tuna Çetin - Ceyda Karakurt

HAVUZDA YÜZERKEN TAKLA-DÖNÜŞ NASIL YAPILIR?

Profesyonel yüzücülerin müsabakalarda daha hızlı dönüş yaparak zamandan kazanıyor olması gerekir. Bunun için serbest stil söz konusu olduğunda bir kol atımından sonra takla ile dönüş tamamlanmalıdır. Zamandan kazanabileceğiniz en etkili dönüş takla ile yapılan dönüşlerdir. Havuzlarsa sporcular parkur bittiğinde dönüş için duvardan kuvvet alarak da dönüş yapabilir. Duvara dokunmak kurallara aykırı değildir. Duvara tek el ile dokunarak, duvardan güç alarak dönüşü tamamlayabilirler. Takla atarak veya bacaklarla, elle duvara değerek dönüşü tamamlarken hızlı bir şekilde parkura devam edilir.

Duvardan destek alındığında hız kazanmak mümkündür. Takla ile dönüşlerde zaman kaybı yaşanabilir, hız almak da zor olacaktır. Bu nedenle duvardan güç alarak dönüş yapmak, takla ile dönüşe çoğu zaman tercih edilir.

Yüzme stiliniz sırt üstü ise dönüş taklası tercih edilmelidir. Hatalı yüzüş, hatalı dönüş zaman kaybettirecektir. Sırt üstü stilinde iki elin birden duvara değmesi zordur. Aslında gerek de yoktur.  Duvara yaklaşıldığında kural olarak sırt üstü yüzüşte yarım kol serbest stil yüzme hakkı vardır. Bunu dışında ikinci kolun devreye girmesi yüzme kurallarının dışına çıkılmasına neden olacaktır. Tek el ile dönüş yapılması gerekir. Takla dönüş için yüzme stilinizin izin verdiği ölçüde hareket etmeniz gerekir.

13